تلف کردن بهاره کیان افشار محمدرضا گلزار مهناز افشار

تلف کردن: بهاره کیان افشار محمدرضا گلزار مهناز افشار عاشقانه محمدرضا عاشقانه مخاطب سریال مجموعه اخلاقی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی از وقت دانشجویی احمدی نژاد تا امروز،کاری نکرده که برایم قابل آینده نگری نباشد / عارف

آن موقع که با محمدرضا عارف گفت وگو کردیم، اوضاع محمود احمدی نژاد به وخامت این روزها نبود؛ ولی در هر صورت، تحلیل عارف این بود که «فرار رو به جلوی ایشان احتمالا ج

از وقت دانشجویی احمدی نژاد تا امروز،کاری نکرده که برایم قابل آینده نگری نباشد / عارف

عارف:از وقت دانشجویی احمدی نژاد تا امروز،کاری نکرده که برایم قابل آینده نگری نباشد

عبارات مهم : سیاسی

آن موقع که با محمدرضا عارف گفت وگو کردیم، اوضاع محمود احمدی نژاد به وخامت این روزها نبود؛ ولی در هر صورت، تحلیل عارف این بود که «فرار رو به جلوی ایشان احتمالا جهت جلوگیری از پیگیری دادگاه و تشکیل پرونده باشد».

از وقت دانشجویی احمدی نژاد تا امروز،کاری نکرده که برایم قابل آینده نگری نباشد / عارف

عارف احمدی نژاد را از گذشته دور می شناخته؛ ایام دانشجویی و دهه ٦٠؛ هنگامی که که عارف در وزارت علوم مسئولیتی داشته هست. واکنش‌ها احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری، عارف را چندان متعجب نکرد؛ گویی با همان آشنایی واکنش‌ها او قابل آینده نگری بوده هست. عارف در بخش دیگری از گفت وگو نیز به شانه خالی کردن اصولگرایان در مواجهه با پدیده احمدی نژاد اشاره دارد: «جریان راست آقای احمدی نژاد را کشف کرد. حالا باید مسئولیتش را بر عهده گیرد».بخش دوم و نهایی گفت وگو با عارف، به تحلیل او از ناآرامی های اخیر متمرکز است و حصر و ممنوع التصویری خاتمی.

به عنوان مدیر فراکسیون امید که در مسیر برطرف حصر تلاش هایی داشته اید، نامه اخیر آقای کروبی را چطور ارزیابی می کنید؟

اعلام موضع حق هر فرد ایرانی هست. به خاص اشخاص تأثیرگذار و برجسته باید بتوانند نظر هایشان را در زمینه های متفاوت مطرح کنند. در آستانه دهه پنجم انقلاب هستیم. در این چهار دهه با چالش هایی روبه رو بوده ایم و اگر دلسوزان این امکان و احساس را داشته باشند که نظراتشان را مطرح کنند، در اصلاح امور مؤثر خواهد بود. نامه آقای کروبی را در این مسیر ارزیابی می کنم و امیدوارم علی رغم بعضی تصورها و ذهنیت هایی که ایجاد شده است و ممکن است در پروسه برطرف حصر مؤثر باشد، اثر منفی نداشته باشد و مسیر طی شده است جهت کم کردن محدودیت ها و برطرف حصر، با شتاب بیشتری ادامه یابد.

آن موقع که با محمدرضا عارف گفت وگو کردیم، اوضاع محمود احمدی نژاد به وخامت این روزها نبود؛ ولی در هر صورت، تحلیل عارف این بود که «فرار رو به جلوی ایشان احتمالا ج

کماکان امیدوار هستید مسیر برطرف حصر ادامه داشته باشد؟

بله. ان شاءالله.

پیش تر در عنوان حصر دعوت به سکوت می کردید. با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی جامعه، چقدر وقت ها از دست می رود؟

سکوتی که هر لحظه مطرح می کردم، سکوت رسانه ای بود. این مسئله را مسئله داخل خانواده انقلاب می بینم. اعتقاد دارم باید هرچه سریع تر مسئله حصر حل وفصل شود. پرداختن به پرسشها سال ٨٨ را ضرورت می دانم؛ آن هم به این علت که اگر صورت مسئله را پاک کنیم، ممکن است دوباره تکرار شود؛ ولی اگر علل و عوامل قبل، حین و بعد از حوادث ریشه یابی شود، می توانیم از تکرار آن جلوگیری کنیم.

از وقت دانشجویی احمدی نژاد تا امروز،کاری نکرده که برایم قابل آینده نگری نباشد / عارف

خوشحال هستم ما اصلاح طلب ها در دهه ٩٠ با توجه به هزینه های ٨٨، رویکرد خودمان را مشخص کردیم و توانستیم مسیر اصلاح طلبانه خودمان را با حداقل هزینه ها دنبال کنیم و به سمت تعامل زیاد رفتیم. حتی به سمت ائتلاف در مسیر منافع ملی رفتیم. با این نگاه، احساسم این است که حل مسئله حصر، دیر شده است است و باید سریعتر این مسئله حل می شد و امیدوارم هرچه سریعتر این مسئله که بعضا باعث چالش هایی درون خانواده انقلاب شده است هست، حل شود و مطمئنا به منافع ملی و تقویت همبستگی و انسجام ملی کمک می کند.

آقای غلامرضا حیدری یکی از نمایندگانی است که این عنوان را پیگیری می کند؛ او گفته امیدوار است تا قبل از عید خبرهای خوبی به گوش برسد. شما فکر می کنید برطرف حصر چه زمانی اتفاق می افتد؟

آن موقع که با محمدرضا عارف گفت وگو کردیم، اوضاع محمود احمدی نژاد به وخامت این روزها نبود؛ ولی در هر صورت، تحلیل عارف این بود که «فرار رو به جلوی ایشان احتمالا ج

هیچ وقت زمانی قطعی اعلام نکرده ام. به کارمان ادامه می دهیم. آرزویم این است که هرچه سریعتر این مسئله حل شود. روند برایمان مهم است و روند را پذیرفتنی می دانیم.

به روند کار خوش بین هستید؟

بله و باید از شورای عالی امنیت ملی و دیگر نهادهای دست اندرکار تقدیر کنم. امروز اجماعی را درون خانواده انقلاب و مسئولان ذی ربط جهت حل وفصل مسئله حصر حس می کنم. ملاقات های جمعی و گاهی شخصی داریم. احساسم این است که این عنوان به نفع نظام و کشور ا ن شاءالله حل وفصل خواهد شد.

از وقت دانشجویی احمدی نژاد تا امروز،کاری نکرده که برایم قابل آینده نگری نباشد / عارف

درحال حاضر هنگامی که از حصر صحبت می شود، با حضور سیاسی آقای احمدی نژاد دوگانه می شود. به عنوان شخصیت سیاسی موضع گیری های اخیر آقای احمدی نژاد را چطور ارزیابی می کنید؟

این دو مسئله را نباید با هم مقایسه کرد. نقش و سهم مردها کروبی و موسوی در انقلاب را نمی توان با آقای احمدی نژاد مقایسه کرد. هر دو (موسوی و کروبی) یک عقبه نیرومند در انقلاب دارند. جریان راست، آقای احمدی نژاد را کشف کرد؛ جهت اینکه با جریان اصلاحات رودررو شود، در شرایطی که احساس می کرد صورت ای است که می تواند اصلاحات را به چالش بکشد. آقای احمدی نژاد دارای عقبه نیرومند اجتماعی نیست. امروزه اصولگراها از ایشان تبری می جویند. این رفتارها هم ناشی از همان نداشتن عقبه است.

به نظرتان دادگاهی در جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران جهت آقای احمدی نژاد تشکیل خواهد شد؟

اگر بپذیریم انقلاب ما انقلاب اسلامی بود و عدالت شرط اولیه همه کارهاست، هرکس در مظان اتهام باشد، باید در دادگاه صالحه پیگیری شود. احساس می شود یکی از اهداف فرار به جلوی ایشان، احتمالا جلوگیری از پیگیری دادگاه و تشکیل پرونده باشد و قوه قضائیه باید در چارچوب وظایفش به این مسئله بپردازد و نباید گزینشی عمل کند.

زمانی که ایشان مدیر دولت بود، تصور می کردید ایشان چنین روزهایی را داشته باشند؟

من ایشان را از دهه ٦٠ می شناختم که دانشجو بودند. آن موقع در وزارت علوم مسئولیت داشتم. این قبیل رفتارها از سوی ایشان جهت من آینده نگری می شد. چه قبل از ریاست جمهوری و چه بعد از آن رفتاری که برایم آینده نگری پذیر نبود، از ایشان ندیدم؛ همه آنها برایم آینده نگری می شد. جریانی که ایشان را اوج آورد، حالا باید پاسخ گو باشد.

ولی اصولگرایان تلاش می کنند از ایشان اعلام برائت کنند.

بالاخره جریان های سیاسی باید مسئولیت کار خود را بپذیرند. اگر صادقانه برخورد کنیم، می توانیم جلوی تکرار را بگیریم. اگر تبری بجوییم و بگوییم از ما نبوده، باز هم فرد دیگری مثل ایشان خلق می شود و کشور را گرفتار می کند. گرفتاری هایی که این جریان جهت کشور ایجاد کرد تا حدودی متصور نبود و هزینه های زیادی به کشور تحمیل شد.

خاطره ای از وقت دانشجویی ایشان در ذهنتان مانده؟

مسئله ای که بتوان ذکر کرد ، ندارم.

چندی پیش در یک دیدار صحبت هایی داشتید که به بخشی از آن سخنان خیلی انتقاد شد. گفته بودید برطرف حصر را سیاسی نکنید. خیلی ها می گویند اگر حصر سیاسی نیست؛ بعد از چه جنسی است؟

از نقدها استقبال می کنم و تلاش می کنم به آنها توجه جدی کنم و صمیمانه از لطف و دوستی ناقدان تقدیر می کنم. سیاسی به مفهوم جناحی منظورم بود؛ یعنی نگوییم مسئله اصلاح طلبان هست. حصر را یک مسئله ملی می دانم. به همین علت نباید مسئله یک جریان باشد. اگر مسئله یک جریان باشد، جریان دیگر تلاش می کند این مسئله حل نشود و اگر حل شد، نباید آن را پیروزی جریان اصلاحات بدانیم. بحث من از اول این است که مسئله حصر را سیاسی و جناحی نکنیم و وارد دسته بندی نشویم. مسئله کشور و نظام ماست و باید همه به حل آن کمک کنیم و اگر هم حل شد، به نفع نظام باشد. اصطلاح من برد-برد است و باید دو جریان احساس کنند که موفق شده است اند و برنده حل مسئله هستند.

به خاطر همین است که نمایندگان کمیته حصر فراکسیون با آقای ذوالنور جلسه هایی داشته اند. ملاقات آقای ذوالنور و کروبی در همین راستاست؟

اصرار داشتیم که کمیته حصر صرفا امیدی نشود؛ ولی خیلی استقبال نشد. بهتر بود که از فراکسیون های دیگر هم در این کمیته حاضر باشند. آقای ذوالنور با علاقه و مَنشی که دارد، با ما همکاری می کند و جزء کسانی است که تلاش می کند مسئله حصر هرچه سریعتر حل شود و ما از پیگیری های ایشان تقدیر می کنیم.

نمایندگان فراکسیون امید که در لیست امید بودند، با حمایت آقای خاتمی آمدند. جهت برطرف محدودیت های ایشان کاری انجام شده؟ مسئله حصر که مطرح می شود، آقای خاتمی انگار کنار گذاشته می شود.

مسئله ایشان کنار گذاشته نشده. این مسئله هم پیگیری می شود و فکر می کنم باید جدی تر دنبال شود تا ان شاءالله هرچه سریع تر محدودیت ها مرتفع شود.

اتفاق مثبتی در این زمینه افتاده؟ چون از گوشه و کنار خبرهایی می آید که محدودیت های آقای خاتمی زیاد می شود.

درباره محدودیتی که به تازگی ایجاد شد، فراکسیون امید بیانیه ای داد و بعضی دوستان ذی ربط تماس گرفتند و قرار گذاشتند و صحبت کردیم. تلاش ارزش این بود که بگویند اتفاق جدیدی نیفتاده هست. گله ما این بود که آیا از حضور ایشان در بعضی جلسات ممانعت می شود. به عنوان نمونه جلسه وزرای آقای خاتمی را از سال ٨٤ هر پنج، شش هفته یک بار برگزار می کنیم. حتی هنگامی که بحث جدی هم راجع به پرسشها کشور می شود، جمع بندی را به وزیر یا مسئولان ذی ربط می رسانیم. هنگامی که یکباره از شرکت ایشان در این جلسه ها ممانعت می شود، باعث گلایه جدی هست. امیدوار هستم در این پروسه مسئله ممنوع التصویری آقای خاتمی را هم بتوانیم پیگیری و برطرف مسئله کنیم.

انگار بحث آقای خاتمی سینوسی هست؛ به صورت جدی با شورای عالی امنیت ملی صحبت کرده اید؟

برخی دوستان ما در کمیته، با دبیر شورای امنیت ملی کار را پیگیری می کنند و جلسه هایی داشته اند. یک بار هم من با آقای شمخانی دوستانه صحبت کردم؛ ولی تا به حال کمیته با دبیر شورای امنیت ملی جلسه نداشته. تلاشمان این است که با رؤسای قوا جلسه داشته باشیم، بعد با وزرایی که ذی ربط هستند. با اعضای کمیته تقسیم کار کرده ایم که بتوانیم همه پرسشها را ساماندهی کنیم. یکی از اولویت های ما هم مسئله ممنوع التصویری آقای خاتمی است.

در آستانه دهه پنجم انقلاب هستیم. به نظرتان آسیب امروز نظام در این پروسه ٤٠ساله چیست؟

سؤال مهمی هست. به نظرم دراین باره باید یک مصاحبه جداگانه انجام شود و بحث مفصلی را می طلبد؛ نه در مصاحبه ای که سؤالات متفاوت پرسیده شده است هست؛ ولی در پاسخ به سؤال شما اجمالا باید بگویم در دهه پنجم قطعا باید جمع بندی از عملکرد جدی چهار دهه گذشته داشته باشیم تا بتوانیم مسیر درست را با برنامه و شتاب زیاد جلو ببریم. اشتباهات اساسی در ساختارها و در تعامل جریان های سیاسی وجود دارد. ما مسابقه را یک اصل می دانیم؛ ولی تخریب را نه. متأسفانه گاهی بعضی جریان های سیاسی در چهار دهه گذشته تخریب را با مسابقه قاطی کرده اند. تخریب هم در حد از بین بردن بوده.

چون از بین بردن هایی که از اول انقلاب داشتیم، نیازمند یک تحلیل عمیق هست. احساس می کنم جهت همبستگی و انسجام ملی باید زیاد تلاش کنیم که در مجلس در قالب گفت وگوی ملی عنوان را مطرح کرده ایم که ان شاءالله به نتیجه برسد. نخبگان و دانشگاهیان هم باید در قالب میزگردها و هم اندیشی ها به ارزیابی عملکرد ۴ دهه انقلاب و آسیب های ۴۰ساله بپردازند و جهت اصلاح امور ساختارها ارائه طریق کنند.

ولی انگار گفت وگوی ملی جدی گرفته نمی شود…

انتظار همکاری بیشتری از جریان های سیاسی داشتیم، البته در حرف حمایت می کنند ولی انتظار ما همکاری عملی است و با سازوکارهایی که انجام می دهیم، امیدوار هستیم در یکی، دو ماه آینده با استقبال بیشتری در این زمینه مواجه شویم.

به نظرتان این آسیب ها باعث نمی شود که از جایی بیرون بزند و به مسئله بربخوریم؟

قطعا اگر به این قضایا نپردازیم، مهارکردنش هزینه دارد. صاحبان انقلاب مردم اند. بعد اندازهای انقلاب مردم اند و این انقلاب هنوز شعارهایش به طور کامل محقق نشده هست. وظیفه همه مسئولان پرداختن به آسیب ها و چاره اندیشی جهت برون رفت از آنهاست.

برای ١٤٠٠ کاندیدای ریاست جمهوری خواهید شد؟

کاندیدا حتما داریم.

نه، خودتان وارد می شوید؟

درباره انتخابات، جهت ما الان سال ٩٨ مطرح هست. جهت اینکه انسجام مان زیاد شود، اصلا وارد مقوله انتخابات ١٤٠٠ نمی شویم. مسئله ما در عنوان انتخابات، الان انتخابات سال ٩٨ است که ان شاءالله با انسجام و وحدت زیاد در این انتخابات حضور داشته باشیم.

جمع بندی تان از مواضع فراکسیون امید در برابر ناآرامی های اخیر، مسئله بازداشت ها و دیدار نمایندگان از زندان اوین چیست؟

در فراکسیون امید کارگروهی را جهت عنوان بازداشت دانشجویان و دانش آموزان تشکیل دادیم که موفق بود و باید تقدیر کنم از وزرا و مسئولان ذی ربط که همکاری کردند بعد از این کارگروه برنامه دیدار از زندان اوین و ملاقات با بازداشت شدگان را در دستور قرار داد که مسئولان ذی ربط در قوه قضائیه همکاری کردند.

در شهرستان ها چقدر این مسئله دنبال شد؟ اغلب بازداشتی های تجمعات اخیر در شهرستان ها هستند؟

کمیته ای که جهت دانشجویان و دانش آموزان تشکیل دادیم، جهت کل کشور بود و همکاری خوبی شد. نهادهای ذی ربط، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و وزرای ذی ربط خوب همکاری کردند و نتیجه خوبی گرفتیم. یکی از اعضای کمیته قرار است از بعضی زندان های استان ها هم بازدیدی داشته باشد.

به عنوان نمونه در جریان فوت سینا قنبری انتظار می رفت تا به حال شرح بیشتری گفته شود.

جمع بندی کمیته دیدار کننده در کمیسیون های متفاوت مجلس و در فراکسیون در حال پیگیری است.

آقای کاظمی گفتند خانواده سینا قنبری از فراکسیون امید و مجلس خواسته اند به صورت خاص مسئله فوت ایشان را دنبال کنند.

من با آقای کاظمی صحبت کردم. در مجموع از پیگیری مسئله راضی بود و قرار شد جدی تر گزارش دهد که اگر نیاز باشد پیگیری بیشتری را انجام دهیم. آقای کاظمی جزء قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور هستند. تلاشمان این است که حقوق دانان را در کمیته داشته باشیم که ایشان و آقای فتحی حضور دارند. از اقوام هم آقای حسین زاده بود. ترکیب جامعی بود و قوه قضائیه هم همکاری کرد. از میان زن ها هم زن سعیدی در هیئت دیدار حضور داشت که نقش فعالی داشت. با هماهنگی کمیته، شیوه پیگیری مشخص خواهد شد.

ارزیابی تان از تجمعات و ناآرامی های دی ماه چیست. آیا احتمال تکرار چنین ناآرامی هایی در آینده وجود دارد؟

اعتراض و تجمع حق مردم هست. شاید نتیجه ای که بتوان گرفت این است که نظام تشکیلاتی ما باید به صورت جدی تر به سمت تحزب و تشکل شرکت یافته برود. اگر تشکل شرکت یافته سیاسی، صنفی، اجتماعی و فرهنگی داشته باشیم، این نوع تجمعات نظام یافته انجام خواهد شد و قابل کنترل است و ما باید محمل قانونی را براساس قانون اساسی جهت بیان نظر ها، اعتراضات و تجمعات مردم فراهم کنیم و امیدواریم در قالب یک طرح بتوانیم در مجلس به این مسئله بپردازیم.

احتمال شدت یافتن این تجمعات در فضایی که حزب و سندیکا نداریم وجود دارد؟

به نظرم همه باید کمک کنیم. زیاد روی صحبتم با ان جی اوها و تشکل های ذی نفوذ هست. شرایط کشور ما به گونه ای است که باید این قبیل تجمعات را جمع وجور کنیم و البته باید به مطالبات مردم به صورت جدی تر بپردازیم. نباید صورت مسئله را پاک کنیم. متأسفانه گاهی با پاک کردن صورت مسئله خودمان عامل شدت یافتن می شویم. اقدامی را که به اجبار شش ماه بعد انجام می دهیم، الان انجام دهیم. جهت مثال در شورای ٥٠ نفره امید پایتخت کشور عزیزمان ایران بحث زلزله پایتخت کشور عزیزمان ایران را مطرح کرده ایم و اشاره کردم که فرض کنید زلزله اتفاق افتاده و زن و فرزند هایمان زیر آوار هستند و حالا می خواهیم تصمیم بگیریم که چه کار باید بکنیم.

از کجا امکانات می آوریم؟ با همان فرض جهت آینده پایتخت کشور عزیزمان ایران فکر کنیم. این روش را الان به صورت جدی دنبال می کنیم. بالاخره امکانات خلق می شود. پرسشها اجتماعی هم این طور است و باید آینده نگری کنیم یا اگر مطالبه ای مطرح شد به صورت جدی دنبال کرده و با صداقت بگوییم چه قدرت و توانایی ای داریم. بنا نیست هر مسئله را به صورت ایده آل حل کنیم. باید مسئولان با مردم که صاحبان مهم انقلاب هستند، رابطه نزدیک تر و صمیمی تری داشته باشند و مطمئن باشند که مردم با درک پرسشها و مشکلات، آنها را در حل پرسشها همراهی خواهند کرد.

واژه های کلیدی: سیاسی | انقلاب | احمدی نژاد | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz