تلف کردن بهاره کیان افشار محمدرضا گلزار مهناز افشار

تلف کردن: بهاره کیان افشار محمدرضا گلزار مهناز افشار عاشقانه محمدرضا عاشقانه مخاطب سریال مجموعه اخلاقی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی معاملات ارزی در تور مالیاتی

لیست ۲۵۴ فعال بزرگ ارزی از سوی بانک مرکزی به شرکت امور مالیاتی داده شد. این رویکرد علاوه‌بر اینکه می‌تواند درآمد مالیاتی جدیدی جهت دولت به حساب آید، اخلال در با

معاملات ارزی در تور مالیاتی

معاملات ارزی در تور مالیاتی

عبارات مهم : مرکزی

لیست ۲۵۴ فعال بزرگ ارزی از سوی بانک مرکزی به شرکت امور مالیاتی داده شد. این رویکرد علاوه بر اینکه می تواند درآمد مالیاتی جدیدی جهت دولت به حساب آید، اخلال در بازار ارز را نیز با یک مانع جدی مواجه خواهد کرد. اخذ مالیات از دادوستدکنندگان ارز انگیزه فعالیت های سوداگرانه را کم کردن خواهد داد؛ چراکه انجام معاملات پرشمار با دید کوتاه مدت، هزینه زیادی را در پی خواهد داشت.

«دنیای اقتصاد» در یک گزارش با نگاهی به تجارب جهانی، پیامدهای این سیاست را بررسی کرده است.

معاملات ارزی در تور مالیاتی

راه فرار مالیاتی جهت معامله گران ارزی تنگ تر می شود. شرکت امور مالیاتی لیست ۲۵۴ شخص حقیقی و حقوقی خریدار و فروشنده عمده ارز را از بانک مرکزی دریافت کرد. این خبری بود که مدیر شرکت امور مالیاتی در جلسه با مدیران مالیاتی کشور داد. این کار در جهت مهار فرارهای مالیاتی آنها بوده هست. کارشناسان معتقدند که این دست کارها می تواند انگیزه های سوداگرانه در معاملات ارزی را به حداقل برساند چراکه هزینه مبادلات ارزی را زیاد کردن خواهد داد و دید کوتاه مدت در بازار چندان به صرفه نخواهد بود.

مهار ضلع جدیدی از فرار مالیاتی

مبارزه با فرار مالیاتی از اولویت های دولت در سال های اخیر بوده هست. جهت این نشانه راه های گوناگونی امتحان شده است و نتایجی نیز در قبال آنها حاصل شده است هست. ولی اکنون یک ضلع دیگر از فرار مالیاتی نیز مهار خواهد شد. زین بعد معامله گران عمده ارزی از دید شرکت مالیات پنهان نمی مانند. هرچند استارت این رویکرد از سال گذشته خورده هست. زمستان پارسال، فرشاد حیدری معاون نظارتی بانک مرکزی از معرفی ۱۲۴ معامله گر ارزی به شرکت امور مالیاتی خبر داده بود. در آن وقت حیدری گفته بود که اگر این معامله گران در فضای قانونی جهت واردات کالا و مصارف موردنیاز کار می کردند، مشمول مالیات نمی شدند. اگر اقدام آنها سوداگرانه تشخیص داده می شد، باید مالیات درآمد حاصله را نیز پرداخت می کردند. اکنون کامل تقوی نژاد،رئیس شرکت امورمالیاتی در جلسه با مدیران مالیاتی خبر داد که فهرست ۲۵۴ شخص حقیقی و حقوقی خریدار و فروشنده عمده ارز از بانک مرکزی دریافت شد که به نوعی دومین مرحله کنترل مالیاتی معامله گران ارزی محسوب می شود.

لیست ۲۵۴ فعال بزرگ ارزی از سوی بانک مرکزی به شرکت امور مالیاتی داده شد. این رویکرد علاوه‌بر اینکه می‌تواند درآمد مالیاتی جدیدی جهت دولت به حساب آید، اخلال در با

تجربه جهانی در مالیات ارزی

مالیات بر معاملات مالی، به عنوان ابزاری جهت کم کردن سوداگری اضافی در بازارهای مالی به کار می رود. این نوع مالیات جهت نخستین بار در سال ۱۹۳۶ در انگستان مطرح شده است بود. مالیات بر مبادلات ارزی یکی از انواع این نوع مالیات هست. اخذ مالیات از معاملات ارزی جهت نخستین بار در سال ۱۹۷۸ از سوی اقتصاددان برنده جایزه نوبل، جیمز توبین که در آن سال ها در شورای مشورتی فدرال رزرو عضو بود، مطرح شد.

هدف از مطرح شدن چنین مالیاتی ایجاد تنوع در جریمه جهت معامله گرانی بود که با جابه جایی پر فرکانس بین قیمت های ارز متفاوت کسب سود می کردند. در نسخه اولیه این طرح توبین قیمت ۵/ ۰ درصد را جهت معاملات ارزی پرنوسان پیشنهاد کرد. با توجه به ماهیت غیر قابل ردیابی بخش عظیمی از معاملات ارزی بعضی از کشورها مانند آمریکا مالیات بر معاملات ارزی را در شمول مالیات بر نقل وانتقالات پولی قرار دادند. بعد از توبین کارشناسان اقتصادی بسیاری جهت یافتن قیمت بهینه مالیات بر نقل وانتقالات ارزی تلاش کردند.

معاملات ارزی در تور مالیاتی

اما نتیجه این تلاش ها به هیچ وجه همگرا نبود؛ چراکه قیمت های بهینه حاصل از این پژوهش ها گستره ۵ هزارم درصد تا یک را در بر می گرفت. می توان گفت سوئد نخستین کشوری بود که از این نسخه پیشنهادی توبین استفاده کرد.

این نسخه مشمول بر قیمت مالیات یک درصد بر معاملات کوتاه مدت در بازار ارز بود. به عقیده کارشناسان، نسبت به اثرات استفاده از این نوع مالیات بر بخش واقعی اقتصاد و مصرف کنندگان تردید وجود دارد و نمی توان از الگویی مشخص جهت اخذ چنین مالیاتی استفاده کرد. با این وجود اغلب کارشناسان عقیده دارند اعمال این مالیات بر معاملات سوداگرایانه و در شرایط ارزی پرنوسان می تواند کارگشا باشد.

لیست ۲۵۴ فعال بزرگ ارزی از سوی بانک مرکزی به شرکت امور مالیاتی داده شد. این رویکرد علاوه‌بر اینکه می‌تواند درآمد مالیاتی جدیدی جهت دولت به حساب آید، اخلال در با

طرفداران مالیات توبین معتقدند از آنجا که اعمال این مالیات هزینه مبادله ارزها را زیاد کردن می دهد، منتج به کم کردن آربیتراژ بهره جهت سرمایه گذاران در دو کشور متفاوت براساس قضیه برابری قیمت بهره خواهد شد، به طوری که کم کردن آربیتراژ قیمت بهره نیز دریچه ای از وقت را جهت سیاست گذاران باز می کند و آنها می توانند به عالی ترین نحو به شوک های اقتصاد کلان تصویر العمل نشان دهند. بنابراین آنها با توجه به استدلال مذکور براین باورند که مالیات توبین، استقلال سیاست گذاران پولی و مالی را زیاد کردن می دهد.

واژه های کلیدی: مرکزی | مالیات | کوتاه مدت | فرار مالیاتی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz